Shaolin Kung Fu

XII Mistrzostwa Europy Wushu

Warszawa, 16-19 października 2008
Wstęp

Wushu to ogół chińskich sztuk walki. Dawniej na ich określenie używano terminu kung fu, co nie do końca było poprawne, gdyż zwrot ten oznacza wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku długotrwałej nauki i pracy. Chińskie sztuki walki można podzielić na xiandai lub jingsai wushu (współczesne lub sportowe wushu) oraz na chuantong lub minjian wushu (tradycyjne lub ludowe wushu). W skład wushu tradycyjnego wchodzą style o wielosetletniej historii, charakteryzujące się specyficznymi metodami treningowymi. Wushu współczesne z kolei stanowi interesującą i widowiskową dyscyplinę sportową. Czynione są starania o wpisanie jej do kanonu dyscyplin olimpijskich. Z uwagi na fakt, iż jest to chiński sport narodowy, dobrym momentem aby to uczynić były rozegrane w Pekinie 29 Letnie Igrzyska Olimpijskie. Niestety będzie ona musiała poczekać do kolejnych, które odbędą się w Londynie w 2012 roku.
Wushu jako dyscyplina sportowa dzieli się na następujące konkurencje:

  • walki: Qing Da niepełny kontakt, Sanshou pełny kontakt
  • formy: tradycyjne (ręczne północne, południowe, broń długa, broń krótka, broń różna, taichi - formy ręczne i z bronią); sportowe (obligatoryjne i nowoczesne - układane).
Formy sportowe dzieli się na:
  • Changchuan (formy północne ręczne)
  • Nanchuan (formy południowe ręczne)
  • Gun shu (formy północne z kijem)
  • Nan gun (formy poludniowe z kijem)
  • Dao shu (formy północne z szablą)
  • Nan dao (formy południowe z szablą)
  • Qiang shu (formy z włócznią)
  • Jian shu (formy z mieczem)
  • Taichi quan (ręczne formy taichi)
  • Taichi jian (formy taichi z mieczem)
  • Historia Mistrzostw Europy Wushu

    W 1985 roku rozegrano Międzynarodowy Turniej Wushu w Xian w Chinach. To tam podjęto pierwsze rozmowy dotyczące powstania Europejskiej Federacji Wushu, która jako organizacja kontynentalna została zarejestrowana w tym samym roku.
    Poniżej przedstawiono listę kolejno rozegranych Mistrzostw Europy Wushu (seniorów):
    I - 1986, Belgia
    II - 1987, Hiszpania
    III - 1989, Włochy, Szwecja
    IV - 1991, Wielka Brytania
    V - 1994, Niemcy
    VI - 1996, Włochy
    VII - 1998, Grecja
    VIII - 2000, Holandia
    IX - 2002, Portugalia
    X - 2004, Rosja
    XI - 2006, Włochy
    XII - 2008, Polska


    Fot. 1. Zawodnicy trzymający flagę Europejskiej Federacji Wushu podczas ceremonii otwarcia XII Mistrzostw Europy Wushu.

    XII Mistrzostwa Europy Wushu

    Spośród kontynentalnych federacji wushu na organizatora XII Mistrzostw Europy wybrano Polski Związek Wushu - organizację, która powstała w 2002 roku. Jednym z argumentów przemawiających za Polską było zaplecze sprzętowe. Posiadamy najnowszej generacji sprzęt do uprawiania i rozgrywania zawodów wushu. Są to: leitai - platforma do rozgrywania walk, sprzęt ochronny do walk (rękawice, kaski, pancerze), dywan do form sportowych, mający cechy bieżni gimnastycznej oraz dywan do form tradycyjnych. Zawody odbyły się w dniach 16 - 19 października 2008 roku w Warszawie na sali OSiR "Koło". Wzięły w nich udział reprezentacje następujących krajów: Armenia, Austria, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Izrael, Liban, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Łącznie wystartowało około 300 zawodników. Pierwszego dnia miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia zawodów. Oprócz przemarszu wszystkich drużyn odbyły się się pokazy gimnastyczne oraz tańca.


    Fot. 2. Zawodnicy polscy trzymający flagę kraju - organizatora.

    Fot. 3. Drużyny podczas ceremonii otwarcia.

    Większość medali nasi zawodnicy zdobyli w kategorii form tradycyjnych, na którą składało się wiele konkurencji. Ogólny ich podział był taki jak opisany we wstępie. Jednak do form ręcznych dodano kategorię inne. Formy z bronią również podzielone zostały na północne, południowe oraz inne. Do ogólnego wyniku medalowego przyczyniły się także osoby startujące w kategorii walk. Ostatecznie Polska zajęła piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Reprezentacja naszego kraju zdobyła łącznie 27 medali (co daje drugie miejsce, ale w zestawieniu brane są pod uwagę medale złote). Polski dorobek medalowy to 4 złote, 9 srebrnych i 14 brązowych.

                   
    Fot. 4 i 5. Medal, jaki otrzymał Krzysztof Brzozowski na XII Mistrzostwach Europy Wushu.

    Fot. 6. Część reprezentacji Polski na XII Mistrzostwach Europy Wushu.

    Fot. 7. Krzysztof Brzozowski i Michał Adamowicz - medaliści Mistrzostw.

    Fot. 8. Krzysztof Brzozowski na tle banera XII Mistrzostw Europy Wushu.

    Krzysztof Brzozowski

    Wróć do spisu relacji